Historia dyscypliny

Co do dyscypliny sportowej takiej jak badminton można mówić o dość mało sprecyzowanych kolejach losu. W zasadzie ciężko jest dokładnie określić, kiedy ta gra w ogóle się zrodziła i w jakich okolicznościach. Zaskakujące może być jednakże z pewnością to, że gra w badmintona według niektórych znawców znana była już w krajach cywilizacji azteckiej i wśród dawnych ludów chińskich. Jak to możliwe? W zasadzie jest to aktywność fizyczna, która utrwaliła się na kartach historii między innymi na rysunkach, jakie przedstawiają grę w badmintona i pochodzą właśnie z tamtych zamierzchłych czasów.
Jest to wiec ewidentny dowód na to, iż gra ta służyła jako forma rekreacji dawnych ludzkościom od tysięcy lat. Jeszcze jedna kwestia, o jakiej podczas charakteryzacji historii badmintona trzeba wspomnieć, to fakt, iż nazwa dyscypliny wywodzi się od angielskiej posiadłości Badminton House VIII księcia Beaufort. Chodzi o miejscowość zlokalizowaną w pobliżu Bristolu. Datuje się, iż właśnie na tym obszarze odbył się pierwszy pokaz badmintona a w zasadzie czegoś podobnego do badmintona w roku 1870.
Od tego momentu gra ta systematycznie była wykonywana i wraz z biegiem czasu okazywała się coraz bardziej charakterystyczna i chętnie występująca jako forma rekreacji. Co więcej, gra w badmintona w bardzo dużym stopniu pozwala a nawet śmiało można rzec iż wymusza trening i co za tym idzie daje sposobność wyrobienia sobie naprawdę dobrej kondycji fizycznej. Na przestrzeni czasu pojawiły się ściśle określone zbiory przepisów gry, które opierały się na wyznaczeniu określonej długości i szerokości boiska. Później zaczęto precyzować wysokość, na jakiej ustawiana i montowana miała być siatka. Generalnie zwolenników badmintona było i jest tak wiele iż zaowocowało to stworzeniem Międzynarodowej Federacji Badmintona. Jeżeli chodzi natomiast o rozwój charakteryzowanej dyscypliny sportowej w naszym państwie akurat, to w Polsce pojawiła się ona w latach siedemdziesiątych dwudziestego stulecia.
Uprawiano ją na początku tego okresu w Akademickim Ośrodku Sportowym na Politechnice Gdańskiej. Była ceniona zarówno przez kadrę, jak i samych studentów, którzy upodobali sobie ten sport. W roku 1977 powstał natomiast PZB a więc Polski Związek Badmintona. Ta forma rekreacji jest niesamowicie powszechna nie tylko w naszym kontynencie, ale także a może i przede wszystkim na kontynencie azjatyckim, w tym w krajach wschodniej Azji takie jak Korea czy Japonia bądź Chiny.
W Europie z kolei dominuje przeważnie w Danii. Jest też modna w Szwecji, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie też chętnie sią uprawia. Pierwsze wielkie mistrzostwa świata były zorganizowane w 1977 roku w szwedzkim mieście Malmo. Od tego roku odbywają się one systematycznie co dwanaście miesięcy. Można mówić o rozgrywkach w parach, jak i w cztery osoby. Co więcej popularne są zmagania indywidualne oraz drużynowe mistrzostwa mężczyzn i kobiet – Thomas Cup oraz Uber Cup. Jeżeli chodzi natomiast o historię badmintona na Olimpiadzie, to musimy wiedzieć, iż zagościła ta dyscyplina sportowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 roku.
Była to wówczas wprawdzie jedynie gra pokazowa, ale mimo wszystko spodobała się do tego stopnia, iż już w roku 1992 została włączona do programu olimpijskiego i potraktowana jako standardowa rozrywka olimpijska o medal. Pierwsze przygody z badmintonem jako rozgrywką olimpijską odznaczały się nagradzaniem w postaci dwóch medali – złotego lub srebrnego. Dopiero po 1996 roku w Atenach pojawiła się możliwość uzyskania brązowego medalu w badmintonie.