Historia speed badminton

Obok tradycyjnego badminton możemy mówić o dyscyplinie sportowej, jaką jest równie charakterystyczny i chętnie wykonywany na kontynencie europejskim i w krajach azjatyckich speed badminton. Na czym polega ta specyficzna gra? Otóż jest to rekreacja, jakiej autorem jest Bil Brandes. Kiedyś szukał on sportu, który będzie w nim wzmagał porcje świeżej adrenaliny, a że gustował w dyscyplinach typowo rakietowych opatentował coś, co było aerodynamiczną wersją standardowego badmintona, który jest każdemu doskonale znany. Zwiększył on tempo gry poprzez inwestycję w nowatorskie kometki oraz rakietę. Zasady jakie wprowadził bazowały na sprawniejszej i dużo szybszej grze. Gra została przez niego określona początkowo mianem shuttleball. W 2001 roku natomiast została zmieniona oficjalnie na speed badminton. Jest to często także tak zwany speedminton.
Bil Brandes był z pochodzenia Niemcem, stąd właśnie w kraju naszych zachodnich sąsiadów ową grę najczęściej się praktykowało. Ogólnie, zaledwie w przeciągu dwóch lat grono wykonujących grę w badmintona w nowoczesnej postaci realizowało ponad sześć tysięcy graczy i to prawdziwych pasjonatów. Mimo wszystko na chwilę obecną nadal dyscyplina ta uchodzi za dość niszową konkurencję, jakiej po prostu wielu ludzi niekiedy w ogóle nawet nie zna.
Na terenie naszego kontynentu jednakże można mówić o istnieniu i prężnym funkcjonowaniu szeregu rozlicznych stowarzyszeń, jakie opierają się w swej pracy na szerzeniu wiedzy oraz zamiłowania do speed badmintona. Przykładem takich krajów jest Portugalia, Serbia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Hiszpania, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania, Dania, Finlandia, Francja, Austria, Chorwacja a nawet Polska.
W 2005 roku z kolei przygotowane zostały pierwsze otwarte mistrzostwa o charakterze międzynarodowym. Były one zrealizowane w Berlinie.